Kiedy wybrać się z dzieckiem do logopedy?

Kiedy obserwujemy nasze dzieci od chwili urodzenia aż do momentu osiągnięcia przez nie wieku przedszkolnego, możemy zauważyć, że ich mowa rozwija się według pewnych prawidłowości. Począwszy od okresu melodii, wymówienia wyrazu, zdania, a na swoistej mowie dziecięcej kończąc dziecko uczy się prawidłowo wyrażać poprzez słowa swoje myśli, uczucia i emocje.

 

W sytuacji, kiedy słyszymy, iż nasza pociecha nie wymawia niektórych głosek, na swój sposób je zniekształca, opuszcza wyrazy bądź zastępuje je łatwiejszymi odpowiednikami- zaczynamy się martwić, czy mowa dziecka prawidłowo się rozwija. Kiedy warto wybrać się z pociechą do logopedy?

Dziecko, które ukończyło pierwszy rok życia, a które nie gaworzyło i nie wymawiało prostych sylab np. ”mamama” czy „bababa”, nadmiernie się ślini, oddycha stale przez usta i ma trudności z żuciem czy połykaniem pokarmów- prawdopodobnie potrzebuje pomocy lekarza logopedy.

 

U malucha do drugiego roku życia zaniepokoić nas powinno to, że dziecko nie potrafi dmuchać, nie reaguje na zadawane pytania ( „gdzie jest mamusia?”,) Nie wykonuje prostych poleceń ( „daj lalkę”, „gdzie masz nosek?”) lub jeśli porozumiewa się z innymi jedynie za pomocą mimiki i niezłożonych gestów. Warto wtedy zastanowić się nad konsultacją z lekarzem, gdzie synek lub córka otrzymają odpowiednią pomoc.

 

Wizyta u logopedy jest wskazana także u dzieci między 3 a 4 rokiem życia, które porozumiewają się z otoczeniem jedynie za pomocą pojedynczych słów często niezrozumiałych i niewyraźnych. Maluch nie mówi takich głosek jak „ l, g, f, w, ś, ź, ć, dź” , często wsuwa język między zęby podczas wykonywania niektórych czynności np. oglądania telewizji czy rozmowy .

 

Do logopedy warto się wybrać z pięciolatkiem lub sześciolatkiem, który nie buduje wielozdaniowych wypowiedzi, nie wymawia takich głosek jak „r”, „dź”, „sz”, „cz” oraz który powtarza głoski lub całe słowa sprawiając wrażenie jąkania się, zacinania.

 

Jeżeli Twoje dziecko ma wady wymowy, niezwłocznie skonsultuj się z logopedą, który pomoże maluchowi stymulować mowę, usprawni jego narządy artykulacyjne oraz w razie potrzeby skieruje do specjalistów. Pamiętaj, że niekorygowane wady wymowy pozostaną na całe życie. Mają one ogromny wpływ na obniżenie się poczucia wartości dziecka w przyszłości, jego relacje z otoczeniem oraz są odpowiedzialne za problemy z pisaniem i czytaniem.