Do żłobka trafiają zazwyczaj dzieci w wieku od kilku miesięcy do trzech lat. Po raz pierwszy rozstają się z rodzicami, ze swoim domem, znajomymi zabawkami oraz z rytmem swojego dnia. Dziecko wchodzi w zupełnie nowe otoczenie, co jest dla niego dużym stresem i trudnym przeżyciem. Proces adaptacji malucha w żłobku może trwać nawet kilka miesięcy. Jak mu pomóc?
W pierwszych dniach przebywania w żłobku Twoja pociecha może mieć problemy z zasypianiem, może płakać, marudzić, a nawet cierpieć na wymioty i brak apetytu. Dziecko często staje się niespokojne, może przejawiać agresję i niechęć do nowego otoczenia.
Maluch na początku okresu adaptacji może przestać się bawić w żłobku, za to w domu staje się żywe i ruchliwe. Większość podopiecznych w żłobkach czuje lęk przed nowym otoczeniem, zabawkami, sprzętami i osobami, czuje się obce, niespokojne, niepewne, boi się. Rozstanie z babcią, mamą bądź opiekunką jest dla nich ciężkim, niemal traumatycznym przeżyciem, na które reagują histerią i płaczem. Rodzice w takich sytuacjach powinni udowodnić dziecku, że jest potrzebne i kochane. Większym pociechom warto wytłumaczyć, dlaczego pozostawiacie je w żłobku i zapewnijcie, że za kilka godzin zabierzecie je do domu. Dobrym rozwiązaniem jest również zabawa z dzieckiem „w żłobek”. Wykonuj z maluchem czynności takie, jakie realizuje się w placówce, pokaż pociesze, że to wspaniała i ciekawa zabawa. Pamiętajcie o konsekwencji w posyłaniu dziecka do żłobka! Jeżeli zrezygnujecie z tego pod wpływem histerii i płaczu malucha, wydłużacie czas jego adaptacji w nowym otoczeniu oraz uczycie go, że łzami i krzykiem może osiągnąć to, co chce.
Na chwilę przed rozstaniem przytulcie dziecko, zapewnijcie, że niedługo je odbierzecie ( po obiedzie, po drzemce), a następnie stanowczo się pożegnajcie. Po powrocie pociechy do domu zadbajcie, by było w centrum uwagi, by czuło się kochane i nieodtrącone. Po kilku tygodniach dziecko powinno przyzwyczaić się do nowego otoczenia i wracać tam z przyjemnością.